9 kwietnia 2011 – Marsz w 71. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

9. kwietnia wspólnie z Małopolską Zadrugą zorganizowaliśmy marsz, którym chcieliśmy oddać hołd naszym pomordowanym przez komunistów i pochowanych w Katyńskim lesie, rodakom.

Kwadrans po szesnastej krótkim powitaniem przedstawiciel Zadrugi podziękował wszystkim za przybycie, przypomniał w jakim celu się zebraliśmy i zaprosił do wspólnego przejścia na Rynek.

Uformowaliśmy pochód na czele, którego niesiony był okolicznościowy wieniec. Tuż za nim niesiony był 5-cio metrowy czarny baner ze sparafrazowanym cytatem: „Przechodniu powiedz Ojczyźnie, że wierni jej prawom w Katyńskim lesie zginęliśmy” i stylizowanym na krwawy czerwonym napisem „Katyń 1940”. W samym pochodzie nie brakło biało-czerwonych flag, naszego stowarzyszeniowego baneru i okolicznościowego baneru „KATYŃ 1940”.

Podczas zmierzania do znajdującej się na Rynku – Studzieńki Badylaka, wznoszono okrzyki: „Las Katyński pamiętamy, komunistom żyć nie damy!”, ” Raz sierpem, raz młotem, w czerwoną hołotę!”, „A na drzewach zamiast liści…” czy „Katyń – zawsze pamiętamy!”.

Pod samą Studzieńką Badylaka zatrzymaliśmy się by z ust przedstawiciela MP wysłuchać krótkiego przypomnienia tragicznej historii Walentego Badylaka. Jak możemy sobie przypomnieć dokonał aktu samospalenia w proteście przeciw zakłamywaniu przez komunistyczne władze prawdy o Katyniu.

 Niestety jak mogliśmy się przekonać nie wszystkim „Polakom” podoba się, że pamięć o pomordowanych rodakach jest czczona. Na szczęście mogliśmy się też przekonać, że ci frustraci oprócz piany na ustach i rzucanymi wyzwiskami nie prezentują sobą zupełnie nic.

W dalszą część marszu pod Krzyż Katyński, udaliśmy się ze śpiewem na ustach. Po zakończonej pieśni „Nie chcemy komuny” po raz kolejny zaczęto wznosić okrzyki. Oprócz wcześniej skandowanych, dało się również usłyszeć takie jak: „Patriotyzm jest wolnością”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, „Wielka Polska narodowa” czy „Patriotyzm naszą drogą”.

Pod Krzyżem Katyńskim odczytana przez członka MP została krótka historia mordu w Katyniu. Następnie po minucie ciszy w czasie, której przedstwicielka Zadrugi i przedstawiciel MP złożyli wiązanke, został odśpiewny Hymn Narodowy. Podczas podsumowania uroczystości jeszcze raz podziękowano wszystkim przybyłym za godne uczczenie pamięci ofiar Katynia. Nawiązano również do wcześniejszych incydentów podkreślając, że pomimo wrogich środowisk, które chcą by pamięć o naszej historii zaginęła, pomimo wyzwisk, my Polscy Patrioci nadal będziemy pamiętać i szerzyć miłość do naszej Ojczyzny.

Na samym końcu zachęciliśmy do złożenia podpisów pod petycją o ustanowienie 25. maja – europejskim dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Udało się zebrać kilkadziesiąt podpisów.

W samej manifestacji oprócz organizatorów udział wzięli przedstawiciele: LOS-u Małopolska, OSN, Patriotycznego Mielca czy klubu Gazety Polskiej. Łącznie w obchodach uczestniczyło ponad 50 osób.

Relację z innych źródeł:

http://opcja.wordpress.com/2011/04/09/krakowski-marsz-z-okazji-71-rocznicy-zbrodni-katynskiej-relacja/

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,9431633,Na_Rynek_ze_swastyka__Policja_nie_zareagowala.html

http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/krakow/nazistowski-symbol-na-rynku-glownym,1,4241882,region-wiadomosc.html

I odpowiedź na artykuł gw:

http://malopolscypatrioci.org.pl/dla-kogo-niewygodna-jest-pamiec-o-ofiarach-totalitaryzmu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *