7 luty 2016 – Rocznica śmierci Juliana Migdała ps. „Dąb”

o6

Drugi rok z rzędu udajemy się do Bochni by w rocznicę śmierci lokalnego bohatera oddać mu cześć.

Wyruszamy z Krakowa w 11 osób. Na bocheńskim rynku dołącza do nas po kilkanaście osób z Bochni i Tarnowa. Tak sformowaną grupą ruszamy pod pomnik najbardziej znanego bochnianina – Leopolda Okulickiego. Tutaj krótkie przywitanie zgromadzonych i odpalenie zniczy pod pomnikiem „Niedźwiadka”.

o1 o2 o3

Następnie udajemy się na cmentarz gdzie w rodzinnym grobowcu spoczywa major. Na miejscu zastajemy jak rok temu wnuczkę Pana Juliana. Tutaj po krótkim przedstawieniu życiorysu Migdała również odpalamy znicze. Kilka słów kieruje do nas wnuczka majora, jednocześnie dziękując nam w imieniu rodziny za pamięć i zapewniając, że dziadek na pewno byłby zadowolony gdyby zobaczył tylu młodych patriotów ( takie chwile pokazują prawdziwy sens naszej działalności ).

Następnie udajemy na wzgórze Uzbornia – miejsce jednej z pierwszych masowych egzekucji Polaków przez niemieckiego okupanta. Tutaj przedstawiona zostaje również historia wydarzeń z grudnia ’39 roku. Następnie stajemy do wspólnej pamiątkowej fotki w asyście raz.

o4 o5 o6

Podczas późniejszej integracji omawiamy większą aktywizację bocheńskich patriotów jak również projekt wspólnej akcji pomocy ( Bocheńsko-Tarnowsko-Krakowskiej ) dla naszych rodaków na terytorium dzisiejszej Litwy. O akcji wkrótce więcej informacji.

Dziękujemy serdecznie naszym bocheńskim przyjaciołom za gospodarzenie podczas obchodów i oczywiście ekipie tarnowskiej za liczne stawiennictwo!

Do zobaczenia wkrótce na innych bocheńskich akcjach.