7 luty 2015 – Patriotyczna Bochnia

10

12. rocznica śmierci bohatera Ziemi Bocheńskiej – Majora Juliana Migdała „Dąba” – stała się dla nas pretekstem do odwiedzenia kilku miejsc powiązanych z historią Bochni.
10858448_336913086509628_7347609115044524525_nNa bocheńskim rynku meldujemy się 10-cio osobowym składem członków stowarzyszenia. Dołącza do nas 20 przedstawicieli Narodowego Tarnowa ( za co serdeczne podziękowania ) oraz 8 mieszkańców Bochni.

1

Taką grupą udajemy się w stronę pierwszego punktu naszych uroczystości – pomnika  generała Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka” – ostatniego komendanta głównego Armii Krajowej.

2 3 4Tutaj nasz organizacyjny kolega Mateusz przedstawia pokrótce postać generała związanego przez pierwszą połowę swego życia z Bochnią. Obok przemawiającego trzymany jest portret „Niedźwiadka”, a przy pomniku zapalone zostają biało-czerwone znicze.

5Następnie nasza grupa udaję na bocheński cmentarz by udać się na grób majora Migdała.
Tutaj kolejny przedstawiciel MP przybliża jego postać i zaprezentowany jest portret „Dąba”. Odśnieżamy nagrobek i znów płoną biało-czerwone znicze. Spotyka nas też bardzo miła niespodzianka gdy okazuje się iż jest z nami wnuczka Majora. W kilku emocjonalnych słowach opowiada o zdradzie oraz dwulicowości „przyjaciół” i towarzyszy broni „Dąba”, którzy donosili bezpiece na niego. Wyrażenie szczerego przekonania, że Major na pewno ucieszył by się widząc tylu ludzi zainteresowanych pamięcią o historii i serdeczne podziękowania – dodają nam dużo sił i przekonują o słuszności naszej działalności.6 7 7a
Dalsza podróż prowadzi nas na wzgórze Uzbornia. Na jego zboczu odbyła się jedna z pierwszych masowych zbrodni hitlerowskiego okupanta na polskiej ludności. Pod obeliskiem poświęconym 52. ofiarom, kolega Adrian przybliża zdarzenia tamtych grudniowych dni ’39 roku. Następnie w asyście rac stajemy do pamiątkowego zdjęcia.

8 9 10
Dziękujemy naszym bocheńskim przewodnikom, kolegom z Tarnowa i zwykłym mieszkańcom Bochni za wspólne poznanie kawałka historii bocheńskiego regionu.