6 kwietnia 2014 – Rocznica zbrodni na Hujowej Górce

W przeddzień rocznicy jednej z wielu zbrodni hitlerowskich, która rozegrała się 7 kwietnia 1944 ( w Wielki Piątek ) udaliśmy się na teren byłego obozu Płaszów.

Pierwszym punktem skromnych obchodów było zatrzymanie się zaraz przy wejściu na teren obozu od ulicy Jerozolimskiej, przy pomniku upamiętniającym ofiary pierwszej publicznej egzekucji okupanta w Krakowie na ludności polskiej 10.IX.1939.

Tutaj nakreślone zostały ogólne informacje o obozie oraz odpaliliśmy biało-czerwone znicze.

kk 022 kk 027

 

Następnie ruszyliśmy dalej w głąb terenu obozowego by po kilku minutach dotrzeć na Hujową Górkę. Nazwa miejsca w którym przeprowadzane były przez hitlerowców masowe egzekucję, bierze się od nazwiska węgierskiego SS-manna Alberta Hujara.

kk 028

Tutaj odczytano kawałek opisu zbrodni na 150 polskich więźniach przywiezionych z Montelupich zamieszczonego w książce o komendancie KL Plaszow – Amonie Goeth, a następnie odpalono kilka biało-czerwonych zniczy oklejonych okolicznościowymi wlepkami.

kk 039

 

Hujowa górka

kk 053 kk 058

Po pamiątkowej fotce, korzystając z przyjemnego wiosennego popołudnia udajemy się na plenerową integrację przy grillu, rozmowach na tematy oficjalne i mniej poważne.

kk 063

Oprócz członków i sympatyków MP, obecni z nami przedstawiciele MW i UPR. Dzięki wszystkim za obecność. Do zobaczenia na kolejnych akcjach.