31 Stycznia 2015 – 67. rocznica zamordowania Wojciecha Lisa – Mielec

Po dwóch latach zaproszeń z okazji różnych wydarzeń w końcu udaje nam się wybrać do kolegów z Lotniczego Miasta.

Problemy z transportem sprawiają, że na pierwszy punkt obchodów meldujemy się na styk ( jak się okazuje nie tylko my mieliśmy problemy z dotarciem na miejsce ).

Co do przebiegu uroczystości pozwolimy się posłużyć relacją samych organizatorów:

Pierwszą częścią obchodów był wykład dr Mirosława Surdeja- historyka, pracownika IPN-u, autora książki „Oddział partyzancki Wojciecha Lisa 1941-1948”. Tematem prelekcji było podziemie niepodległościowe na ziemi mieleckiej po 1944 r. Jak się okazało zainteresowanie wykładem, było tak duże, że sala na prawie 70 miejsc okazała się za mała aby pomieścić wszystkich. Swoją obecnością zaszczyciła nas siostra Wojciecha Lisa wraz z rodziną.


Po wykładzie przeszliśmy na Cmentarz Parafialny, gdzie przy grobie Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora odbyła się wieczornica patriotyczna, aktywiści PM odczytali życiorys Lisa i Kędziora, odmówiliśmy modlitwę NSZ i wieczne odpoczywanie, po czym głos zabrał Jerzy Orłowski oraz w blasku rac odśpiewaliśmy hymn narodowy. Na zakończenie siostra Wojciecha Lisa podziękowała wszystkim za pamięć o jej bracie.

 

Oprócz organizatorów Patriotycznego Mielca obecne delegacje narodowców z Dębicy, Rzeszowa,  Kolbuszowej, Tarnobrzega, Ropczyc, Sędziszowa oraz Nowej Dęby.

Po oficjalnej części przychodzi czas na integrację w jednym z mieleckich lokali. Gdy większość przyjezdnych rozjeżdża się już do domów my udajemy się na gościnę do naszego przyjaciela z PM.

Po obfitym śniadaniu w prawdziwie rodzinnej atmosferze ( opowieści taty naszego gospodarza przepełnione były lokalną dumą ) udajemy się na zwiedzanie stadionu i hali mieleckiej Stali oraz rynku z ciekawą rzeźbą gryfa… 😉

10965309_828611510537957_224599601_n

Po pożegnaniach udajemy się w drogę powrotną, która mija bardzo szybko.

Serdeczne podziękowania dla naszych gospodarzy, a w szczególności kolegi Marcina.

 

Fotorelacja organizatorów