27 maja 2012-Odsłonięcie pomnika Gen. Leopolda Okulickiego

27 maja 2012 Odbyło się odsłonięcie pomnika Gen. Leopolda Okulickiego .
Spotkaliśmy się o 15:30 pod Muzeum Narodowym al. 3 Maja 1 ,skąd zebraną tam grupką osób(w mocno okrojonym składzie) powędrowaliśmy do krakowskiego parku Jordana.Gdzie rozpoczęły się obchody tego wydarzenia o godzinie 16. Uroczystości trwały około godziny.
Oprócz licznych pocztów sztandarowych różnorakich organizacji kombatanckich i wojskowych
w tłumie dało się dostrzec także przedstawicieli krakowskiego LOS.

Przemówienia rozpoczęto przez osobę dowódcy 2. Korpusu Zmechanizowanego, gen. dyw. Jerzego Biziewskiego.

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Stanisław Oleksiak w liście do uczestników uroczystości napisał, że odsłonięcie pomnika jest ważne nie tylko z uwagi na osobę gen. Okulickiego, ale także dlatego, że służy to „umacnianiu naszej pamięci historycznej”. „Niech przykład jego ofiarności umacnia poczucie wspólnoty narodowej” – napisał Oleksiak.

Autorem popiersia jest rzeźbiarz Stanisław Słonina. Pomnik odsłoniła bratanica generała Irena Okulicka-Kaczmarek wraz z fundatorką Marią Witkowską i wdową po prezesie IPN Zuzanną Kurtyką oraz gen. dyw. Jerzym Biziewskim.

Leopold Okulicki (1898-1946), ps. „Niedźwiadek”, gen. bryg. Wojska Polskiego, był współorganizatorem SZP-ZWZ-AK i ostatnim komendantem głównym Armii Krajowej.

W 1913 roku, jako piętnastoletni chłopiec, wstąpił do Związku Strzeleckiego. Był uczestnikiem wojny obronnej we wrześniu 1939 r. W styczniu 1941 r. został aresztowany przez Rosjan, na wolność wyszedł po układzie Sikorski-Majski. Pełnił rolę dowódcy jednej z dywizji armii polskiej, stworzonej przez gen. Andersa. W latach 1943-1944 przebywał w Londynie. W roku 1944 wrócił do Polski. Po Powstaniu Warszawskim mianowany komendantem głównym Armii Krajowej, którą rozwiązał w styczniu 1945 r. Podczas pertraktacji z władzami rosyjskimi w Moskwie został aresztowany i osądzony w tzw. „procesie szesnastu”.
Skazany na 10 lat więzienia, został zamordowany przez Rosjan 24 grudnia 1946 r.

Generał Okulicki jest kawalerem orderu Virtuti Militari, Krzyża Walecznych i Orderu Orła Białego, przyznanego pośmiertnie w listopadzie 1995 r.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *