25 Luty 2012 – 65. rocznica walki i śmierci Józefa Kurasia „Ognia”

Tak jak rok temu udaliśmy się do Waksmundu na obchody czczące pamięć Józefa Kurasia i jego niezłomnych podkomendnych.

Niestety poprzez wynikłe w ostatniej chwili trudności z organizacją własnego transportu, do Waksmundu wyruszamy PKS-em w mocno okrojonym składzie.

W miejscowym kościele jak w zeszłym roku miejsce miał program artystyczny przygotowany przez dzieci z miejscowej placówki grupującej szkołę podstawową i gimnazjum. Teksty, wiersze i pieśni ( m.in. „Biały Krzyż” czy „Epitafium dla Majora Ognia” ) mocno ściskały za serce.

Po części artystycznej odbyła się Msza Święta odprawiona przez brata jednego z żołnierzy Ognia. Genialne kazanie, pełne pasji i okraszone własnymi doświadczeniami, na temat patriotyzmu i wartości dzisiejszego świata zapewne na długo zapadnie uczestnikom w pamięci. Również intencje mszy każdorazowo poprzedzone odpowiednim fragmentem poezji wpisały w mocno patriotyczny klimat mszy.

Po Eucharystii udaliśmy się wspólnie z członkami ONR Podhale na pobliski cmentarz gdzie zapiliśmy znicze i oczekiwaliśmy na przybycie reszty uczestników obchodów. Po apelu poległych wszyscy udaliśmy się na krzepiący posiłek. W serdecznej atmosferze wśród wielu starych i nowo poznanych znajomych spędziliśmy resztę popołudnia. Po ciepłym pożegnaniu i obietnicy znajwienia się za rok udaliśmy się w drogę powrotną do Grodu Kraka.

Oprócz licznych pocztów sztandarowych różnorakich organizacji kombatanckich w tym roku w uroczystościach wzięło udział kilku posłów i senatorów RP, przedstawiciele różnych środowisk podziemia patriotycznego, Strzelca, GRH „Ogniowcy”, przedstawiciele krakowskiego LOS czy MW. Największe wrażenie zrobiła na nas liczna grupa podhalańkich OeNRowców. Cieszy rozwój struktur tego stowarzyszenia.

Hamas

Zdjęcia dzięki uprzejmości ONR Podhale

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *