24 marca 2011 – Rocznica Insurekcji Kościuszkowskiej

24 marca delegacja naszego stowarzyszenia udała się na Rynek, aby tam na tablicy upamiętniającej symboliczny początek powstania przeciw okupantom. Tego marcowego dnia 1794 Tadeusz Kościuszko mianowany, na mocy aktu powstańczego, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej złożył przysięgę:

Ja, Tadeusz Kościuszko, przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę. Tak mi Panie Boże dopomóż i niewinna męka Syna Jego.

 

Samo powstanie jak i szereg wcześniej podjętych inicjatyw nie były już w stanie uratować Rzeczpospolitej przed upadkiem. Powstanie upadło po 8 miesiącach, a w październiku następnego roku niepodległa Polska zniknęła z map Europy na następne 123 lata.

W czasie kilku minut spędzonych obok tablicy mogliśmy zaobserwować wielu ludzi, którzy z zainteresowaniem czytali szczelnie otoczoną kwiatami i oświetlona naszymi zniczami tablice.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *