22 lutego 2014 – 67. rocznica ostatniej walki i śmierci majora Józefa Kurasia „Ognia”

Kolejny rok z rzędu udajemy się na organizowane w całości przez kolegów z ONR Podhale i GRH Ogniowcy, obchody ostatniej walki i śmierci „Ognia”.

SAM_0016 SAM_0027 SAM_0035

Z Krakowa wyruszamy 9-osobowym składem członków i sympatyków MP. Po przesiadce w Nowym Targu docieramy na miejsce zbiórki przy Waksmundzkim cmentarzu. Na miejscu są już organizatorzy z ONR Podhale, jak również delegacje Narodowych Gorlic, ONR Małopolska, kibice Podhala, za chwilę docierają również przebrani rekonstruktorzy z GRH Ogniowcy i koledzy z MW Kraków i Warszawa.

SAM_0040 SAM_0049

Na cmentarzu zapalono znicze na grobach Konfederatów z placówki „Orła”, mieszkańców Waksmunda oraz żołnierzy z Grupy Ochrony Sztabu „Błyskawicy”. Następnie przytoczono opis ostatniej walki „Ognia”, „Kruka”, „Zimnego” w Ostrowsku autorstwa Krzysztofa Strauchmanna. Po odśpiewaniu Hymnu Polski oraz Roty, nastąpiła wzruszająca chwila gdy swoje spotkanie z „Ogniem” opisał dziś 82-letni syn Konfederata Tatrzańskiego Jana Srala „Cichego”, Pan Józef.

SAM_0070 SAM_0071

Następnie udajemy się na cmentarz do Nowego Targu. Tam następuje Apel Poległych przy grobie „Sarenki” żony mjr „Ognia” śp.Czesławy Kuraś. Jest z nami obecny również syn Majora „Ognia” – Pan.Zbigniew Kuraś. Znów płoną znicze, groby przybrane są w biało-czerwone kwiaty, płyną słowa Mazurka Dąbrowskiego i Roty. Niestety tak jak rok wcześniej nie możemy udać się z resztą pod stary szpital gdzie zmarł Józef Kuraś i po pożegnaniu się z organizatorami udajemy się w podróż powrotną.

Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok!

„zgasł już Ogień, ale pamięć o Nim wciąż się tli”