22 czerwca 2011- rocznica likwidacji kobierzyńskiego szpitala w 1942

1.WSTĘP

W chwili wybuchu II wojny światowej we wrześniu 1939 roku w Krajowym Zakładzie dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie (obecnie Szpital Specjalistyczny im. dr J. Babińskiego SPZOZ w Krakowie) przebywało ponad 1000 pacjentów. Planowe działania administratorów niemieckich, polegające między innymi na drastycznym ograniczeniu racji żywnościowych spowodowały śmierć wielu z nich. Był to pierwszy etap eksterminacji.

W dniach 8 i 11 września 1941 roku ze szpitala w Kobierzynie wywieziono do Szpitala w Zofiówce pod Pruszkowem 91 żydowskich pacjentów, którzy 18 sierpnia 1942 roku zostali straceni w Obozie Natychmiastowej Zagłady w Treblince.
W dniach 22 i 23 czerwca 1942 roku nastąpiła ostateczna likwidacja kobierzyńskiego Szpitala. Spośród 566 pacjentów, tych którzy nie nadawali się do transportu zamordowano na miejscu, spoczywają oni na dawnym cmentarzu szpitalnym, pozostali wywiezieni zostali do obozu zagłady KL Auschwitz i tam natychmiast straceni, mieli bowiem pozostać bezimienni.

Pomnik upamiętniający pomordowanych pacjentów

Na dawnym Cmentarzu szpitalnym – dzisiaj Cmentarzu Komunalnym przy ul. Czerwone Maki w Krakowie – znajduje się odsłonięty w 1967 roku pomnik upamiętniający Pacjentów Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie, którzy nie nadawali się do transportu i zostali pomordowani na terenie Szpitala w czasie jego likwidacji w czerwcu 1942 roku.

W czerwcu 2002 roku w 60. rocznicę likwidacji Krajowego Zakładu dla Umysłowo i Nerwowo Chorych w Kobierzynie odsłonięty został monument upamiętniający 535 pacjentów wywiezionych do KL Auschwitz i tam straconych. Na dwóch tablicach znalazły się imiona i nazwiska wywiezionych ze szpitala według listy odnalezionej w Archiwum Państwowym w Krakowie.

2.AKCJA

Dla większości z nas ten dzień był ostatnim dniem szkoły, a co za tym idzie zazwyczaj po oficjalnych uroczystościach w szkole młodzież ma „ciekawsze” zajęcia niż społeczne działanie. Na szczęście nie po raz pierwszy okazało się, że jednak nie brak nam młodych ludzi, którzy chcą robić coś więcej niż beztroska zabawa.

Po zbiórce na Borku Fałęckim udajemy się do Kobierzyna gdzie zmierzamy na teren szpitala. Po dotarciu pod pomnik-tablice upamiętniający ponad pół tysiąca wywiezionych do Auschwitz i tamże zamarodowany, przystępujemy do jego oczyszczenia. Szczotki, zmiotki, a następnie szmaty z wodą i płynem dopełniają oczyszczenia monumentu. Po odpaleniu zniczy, wynosimy zebrane w otoczeniu pomnika śmieci i ruszamy w drogę na nieodległy cmentarz przy ulicy Czerwone Maki. Po dotarciu na miejsce ponownie czyścimy i zmywamy pomnik. Również tym razem płoną biało-czerwone znicze.

Po pamiątkowych zdjęciach udajemy się do centrum by przy miłych rozmowach zrelaksować się przed kolejną akcją tym razem poza terenem Krakowa.

Zdjęcia: Ola i Hamas

Relacja: Hamas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *