19 luty 2011 – Waksmund – Obchody 64. rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr Józefa Kurasia „Ognia”-„Orła”

Z inicjatywy Związku Więźniów Politycznych oraz Społecznego Komitetu Pamięci Żołnierzy Konfederacji Tatrzańskiej, Rocha i Zgrupowania „Błyskawica”, w sobotę 19 lutego br. odbyły się w Waksmundzie k. Nowego Targu obchody 64 rocznicy ostatniej walki i śmierci mjr Józefa Kurasia „Orła”-„Ognia”.

Z Krakowa wyruszyliśmy siedmioosobowym składem, by w spokoju dotrzeć na miejsce zbiórki tuż przed godziną 10. Kilkanaście minut później rozpoczęła się pierwsza część programu obchodów, które zgromadziły blisko 200 osób. Była nią plenerowa inscenizacja historyczna z udziałem Grup Rekonstrukcji Historycznej z Waksmundu zatytułowana: „Nam nie straszna sowiecka potęga”.

  Po rekonstrukcji udaliśmy się pod obelisk upamiętniający zamordowych przez nazistów na oczach dzieci z pobliskiej szkoły ( specjalnie spędzonych na egzekucje ) dwóch konfederatów tatrzańskich Michała Garbacza i Jana Waksmundzkiego. Na miejscu został również odczytany okolicznościowy wiersz i zostały zapalone znicze ( również nasz ).

Następnie udaliśmy się na Msze św  w kościele parafialnym św. Jadwigi Śląskiej – w intencji Podhalan poległych w walce o wolną Polskę z niemieckim i sowieckim okupantem w latach 1939-55. Przed mszą głos zabrali organizatorzy, którzy przywitali wszystkich przybyłych gości. Co było dla nas miłym zaskoczeniem również wymieniono nas z nazwy, pomimo iż się wcześniej nie zapowiadaliśmy. Z kazania warto zapamiętać sparafrazowane przez proboszcza słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnimy o nich ( żołnierach wyklętych – przyp. red ), Ty Boże zapomnij o nas”. Warto również zwrócić uwagę na nagrodzone oklaskami bardzo wzruszające intencje mszy odczytane przez członka ZŻ NSZ. Po mszy w kościele odbyła się część artystyczna przygotowana przez młodzież z miejscowego gimnazjum. Mogliśmy wysłuchać autorskich wierszy przeplatanych pieśniami ( m.in. „Biały Krzyż”, „Rozkwitały pąki”, „Marsz Polonia” ).

  Po wyjściu z kościoła skierowaliśmy się na pobliski cmentarz gdzie odbyła się modlitwa i Apel Poległych ( okraszony salwą honorową ) z udziałem kompanii reprezentacyjnej Straży Granicznej  przy grobach Konfederatów Tatrzańskich, żołnierzy Ochrony Sztabu mjr ”Ognia” i mieszkańców Waksmundu poległych i pomordowanych przez obydwu okupantów.

  Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni do miejscowej remizy w której otwarto okolicznościową wystawę. Jak to zazwyczaj bywa na Podhalu spotkaliśmy się ze wspaniałym przyjęciem przez gospodarzy, którzy żywo zainteresowali się naszą obecnością. Przy miłych rozmowach i słowach uznania spędziliśmy w tej przemiłej atmosferze kilkadziesiąt minut. Ugoszczeni obiadem, deserem jak również symbolicznym napitkiem, zaopatrzeni w nabyte pamiątki ( wydawnictwa, sygnety i koszulki ) i podbudowani wspaniałą gościną z deklaracją przyjazdu za rok udaliśmy się w drogę powrotną do Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *