17 września 2010 – Odsłonięcie pomnika księdza Zdzisława Peszkowskiego i rocznica agresji sowieckiej.

W piątkowe popołudnie wzięliśmy udział w organizowanej przez Towarzystwo Parku im. Henryka Jordana uroczystości odsłonięcia popiersia księdza Zdzisława Peszkowskiego.

Uroczystości zgromadziły przedstawicieli m.in. organizacji kombatanckich, katyńskich, harcerskich, ułańskich, władz miejskich, wojewódzkich i państwowych, wyróżniającą się jednolitymi strojami liczną grupę gimnazjalistów z Belska Dużego ( imienia księdza Peszkowskiego ) czy burmistrza miasta Wielunia.

Program dnia otwarła msza świętą za ojczyznę w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę koncelebrowana przez Biskupa seniora Albina Małysiaka. Po nabożeństwie nastąpiła blisko dwugodzinna część związana z odsłonięciem popiersia. Wśród przemówień na pierwszy plan wybiła się spontaniczna wypowiedź biskupa Albina przepełniona optymizmem i wiarą w dobry los naszej Ojczyzny. Kilka pieśni, odczytanych wierszy, apel poległych i salwa honorowa uczyniły wokół tego wydarzenia niezwykłą atmosferę ( co zaowocowało nawet zdecydowaną poprawą deszczowej wcześniej pogody ).

Podczas mszy staliśmy przy pocztach sztandarowych z okazjonalnym banerem katyńskim, a na czas uroczystości dodatkowo rozwinęliśmy nasz baner i flagę w barwach narodowych.

Po zakończeniu uroczystości złożyliśmy znicze przed świeżo odsłoniętym popiersiem i odbyliśmy kilka sympatycznych rozmów z uczestnikami obchodów, których cieszyła obecność młodych osób na nich.

Na chwilę zagościliśmy również w restauracji „Sokół” na spotkaniu kresowego stowarzyszenia „Chawira”. Perspektywa następnego dnia wypełnionego porządkowaniem terenu nazistowskiego obozu na Płaszowie, nie pozwoliła nam zbyt na zbyt długie przysłuchanie się pieśniom i opowieściom kresowiaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *