13 października 2011 – rocznica zamordowania Bogdana Włosika

Tak jak rok temu i tym razem nie zapomnieliśmy o ofiarach czerwonych oprawców.

W rocznicę zastrzelenia, podczas pokojowej manifestacji odbywającej się w miesięcznice wprowadzenia Stanu Wojennego 13 października 1982, udaliśmy się na grób Bogdana znajdujący się na nowohuckim cmentarzu Grębałowskim.

Po kilkuminutowych poszukiwaniach miejsca wiecznego spoczynku Bogdana Włosika ( przy wydatnej pomocy Pana z administracji cmentarza za co serdecznie dziękujemy ) docieramy pod charakterystyczny grób z futurystycznym metalowym orłem. Zapalamy biało-czerwone znicze i po chwili udajemy się do drugie punktu dzisiejszych obchodów.

Pod pomnik poświęcony pamięci Bogdana Włosika i innych ofiar komunistycznych oprawców z lat 80-tych, docieramy tuż po zapadnięciu zmroku.

W przeciwieństwie do grobu na którym widoczna była obecność zapewne rodziny pod pomnikiem dumnie pręży się kilka wiązanek od urzędników, samorządowców czy kolegów z Solidarności. Również tutaj odpalamy znicze w barwach narodowych. Po krótkim przedstawieniu historii Bogdana i zwróceniu uwagi na dwie inne ofiary Stanu Wojennego w Krakowie, nasze skromne obchody uważamy za zakończone.

 

Dziękujemy tym, którzy poświęcili swój czas by chociaż symbolicznie dać świadectwo pamięci o naszej Historii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *