13 maja 2011 – Marsz Rotmistrza

W piątek 13-tego maja wzięliśmy udział, jako jeden ze współorganizatorów, w krakowskim Marszu Rotmistrza.

Na miejscu wymarszu zameldowaliśmy się w 20 osobowym składzie członków i sympatyków stowarzyszenia ( w samym marszu wzięło udział blisko 200 osób ). Ubrani w organizacyjne polówki, z biało-czerwonymi opaskami na ramieniu, po odpaleniu pochodni zajęliśmy miejsce za prowadzącą marsz umundurowaną krakowską jednostką Strzelca.

Tego dnia oprócz wspomnianego organizacyjnego ubioru i pochodni, nieśliśmy duże biało-czerwone płótno jak również kilka flag w barwach narodowych na kijach.

 Kilkanaście minut po godzinie 19 marsz wyruszył w stronę Rynku Głównego. Podczas przemarszu członek naszego stowarzyszenia wypowiadał przez megafon krótkie hasła (m.in. WITOLD PILECKI – BOHATER EUROPY! ; WITOLD PILECKI – OCHOTNIK DO AUSCHWITZ! ; WITOLD PILECKI – WZÓR OBYWATELA! ; WITOLD PILECKI – PATRON BOHATERÓW! ; WITOLD PILECKI – WZÓR UNIWERSALNY! ; WITOLD PILECKI – TRZEBA DAĆ ŚWIADECTWO! ; DWUDZIESTY PIĄTY MAJA – ŚWIĘTEM BOHATERÓW! ), na które reszta uczestników marszu odpowiadała skandując: PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU!

 Po raz kolejny po organizowanym przez nas w kwietniu marszu katyńskim natknęliśmy się na „złotego chłopca”, „niezależnego artystę”, „eksperta Gazety Wyborczej” – „Tomka Poetę”. Również tym razem był on zbulwersowany widokiem marszu, co wyraził bełkocząc coś o antyfaszyźmie… Znowu wybrał świetny moment obrzucając inwektywami uczestników marszu mającego przypomnieć postać, która za próbę dotarcia do prawdy o zbrodniach brunatnego totalitaryzmu poniosła śmierć z rąk kolejnych ( tym razem czerwonych ) zbrodniarzy…

Na szczęście był to odosobniony mało istotny przypadek, poruszany przez nas tylko dlatego by pokazać po raz kolejny jakich ludzi przedstawiają jako rzetelne źródło informacji, mainstreamowe media.

Po dotarciu pod pomnik Adama Mickiewicza, Bartosz Wilk przybliżył zgromadzonym postać Rotmistrza jak również inicjatywę o ustanowieniu 25 maja – europejskim dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

W dalszą drogę pod Krzyż Katyński udaliśmy się z wcześniej wspominanymi skandowanymi hasłami na ustach. Samemu wejściu na plac Studzińskiego towarzyszyło pięknie niosiące się hasło powtarzane przez wszystkich uczestników marszu: CZEŚĆ I CHWAŁA! ROTMISTRZOWI!

Pod Krzyżem Katyńskim, Dawid Hallmann odczytał „Przesłanie Pana Cogito” ( towarzyszące uczestnikom akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” ), po czym odmówiona zaostała modlitwa.

Następnie odśpiewano hymn narodowy w asyście 4 czerwonych rac odpalonych przez członków naszego stowarzyszenia.

Na sam koniec Michał Tyrpa ( inicjator akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” ) podziękował zgromadzonym za przybycie i „danie świadectwa”, po czym zachęcił do składania podpisów pod petycją o ustanowieniu 25 maja – europejskim dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Do list przygotowanych przez nasze stowarzyszenie ustawiły się długie kolejki czego efektem było ponad 60 podpisów złożonych pod petycją.

Po oficjalnej części „marszowej” nastąpiła nieoficjalna część „urodzinowa” ( 13 maja to dzień urodzin Rotmistrza ). W zaprzyjaźnionym krakowskim „Stillu” miał miejsce akustyczny koncert Towarzystwa Michała Archanioła z Dawidem Hallmannem na czele. Przy pomocy śpiewników wszyscy mogli włączyć się w śpiew mniej lub bardziej znanych pieśni z dawnej Rzeczpospolitej. Teksty okazały się zbędne gdy Dawid zaintonował znanych, z płyty „Twardzi jak Stal”, „Skazanych na śmierć”. Ostatnim akcentem występu TMA była odśpiewana wspólnie na stojąco 10-cio zwrotkowa „Pieśń Konfederadatów Barskich”. Przy nieoficjalnych już rozmowach, w tle których dało się słyszeć płynące z głośników piosenki z czasów Rotmistrza, można było oddać się odpoczynkowi po dobrze przeprowadzonej akcji i przygotować do kolejnych działań mających, pomimo wielkich oporów władzy i mediów, skutecznie „Przypomnieć o Rotmistrzu”.

Zdjęcia: Paulina

Relacja: Hamas

Nasz filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=ZKjTg98oxyU

pozostałe relacje:

http://blogmedia24.pl/node/48352

http://mementomori.salon24.pl/306681,13-maja-swieto-dumy-i-radosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *