13 kwietnia 2012 – II Marsz Katyński

13 kwietnia 2012 w piątek o godzinie 19:00 odbył się drugi Marsz Katyński organizowany przez Małopolskich Patriotów. Na zbiórce pojawiło się niecałe sto osób i były to m.in. środowiska TSW, MP, MW, PM i SFN. 

Początkowe przemówienie obejmowało tematykę Zbrodni Katyńskiej. Opisano mord, jego wieloletnie wyciszanie i współczesną polityczną marginalizację. Zaakcentowano, iż ofiarami padła polska inteligencja w celu przygotowania Rzeczpospolitej pod przyszłą, totalitarną władzę. Marsz ruszył chwilę po 19:00 i wraz z okrzykami dotarł ul. Krakowską i Stradomską pod Krzyż Katyński. Skandowano m.in.: „Duma, duma, narodowa duma!”, „Cześć i chwała bohaterom!” oraz „Katyń, Charków – pamiętamy – komunistom żyć nie damy!”.

( zdjęcie ze strony Patriotycznego Mielca )

 Pod Krzyżem odbyło się drugie krótkie przemówienie  i podobnie do pierwszego opisało zbrodnię oraz jej wieloletnie wyciszanie. Pod Krzyżem oddano hołd i Marsz ruszył dalej – ulicą Grodzką, rynek i studzienka Badylaka. Po drodze również skandowano hasła, m.in. „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści!”, „Polska młodość nacjonalizm!” i „Biało-czerwone to barwy niezwyciężone!”. Pod studzienką odbyło się przemówienie zamykające, odwołujące do postaci Walentego Badylaka, żołnierza AK, który w 1980 roku dokonał samospalenia w celu nagłośnienia zhańbionej przez PRL Zbrodni Katyńskiej. Przy zakończeniu marszu było ok. 150 osób i bardzo dużo polskich flag.

Podczas Marszu nie doszło do żadnych problemów ze strony jakichkolwiek środowisk. Udało się z kulturą oddać hołd zamordowanym przodkom. Media, prawdopodobnie z braku kontrowersji, całkowicie pominęły Marsz. Milicja wystąpiła w liczbie ok. 10 radiowozów i pewnej ilości tajniaków nie robiąc przy tym żadnych utrudnień.

MJM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *