13 grudnia 2010 – Rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Hasłem przewodnim zorganizowanej przez nas wspólnie z Ligą Obrony Suwerenności manifestacji było: „13. dniem pamięci”.

Po 17:30 zebrani przy Grobie Nieznanego Żołnierza wysłuchali kilku słów przypominających dlaczego trzeba pamiętać o czerwonych oprawcach i ich ofiarach. Poinformowano również, że będziemy starali się aby 13. grudnia ustanowić Dniem Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego ( po marszu zebrano kilkadziesiąt podpisów inicjujących ogólnopolską akcje ). Następnie odczytano stanowisko LOS-u w sprawie zaproszenia gen. Jaruzelskiego na obrady Rady Bezpieczeństwa Narodowego, po którym uformowaliśmy pochód z banerami, narodowymi flagami i pochodniami ruszyliśmy Traktem Królewskim przez Rynek pod Krzyż Katyński.

 Na przodzie pochodu niesiony był okolicznościowy baner z napisem: „13 Grudnia Pamiętamy!” oraz  przekreślonym sierpem i młotem. W marszu oprócz organizatorów wzięli udział m.in. członkowie Obozu Wielkiej Polski, klubu krakowskiego Gazety Polskiej, KPN-u, Zadrugi plus wiele osób niezrzeszonych. Liczebność marszu podana przez media wacha się między 60 a 100 osób, sami określilibyśmy ją na niecałe 100 osób co warto zauważyć w bardzo różnym wieku. Podczas przemarszu oprócz „klasyków” ( „raz sierpem, raz młotem…”, „a na drzewach zamiast liści…” , „precz z komuną”, „Bóg, honor i Ojczyzna”  ) skandowane były m.in. takie hasła jak: „Wczoraj zbrodniarz, dziś doradca, to jest wasza demokracja”, „Patriotyzm ponad wszystko”, „13. dniem pamięci”, „Byłeś w ZOMO, potem w ORMO, teraz jesteś za platformą”.

 Po dotarciu pod Krzyż Katyński odśpiewaliśmy 3 zwrotki Hymnu Polski, a następnie odczytany został apel poległych ofiar komunizmu. Na samym końcu zaintonowane zostało „Boże coś Polskę”. Oczywiście z ust wszystkich dało się słyszeć jak za dawnych lat „Ojczyznę wolną, racz nam zwrócić Panie”.

Serdecznie dziękujemy tym, którzy pomimo mrozu chcieli zamanifestować, że pamięć o pomordowanych w walce o wolność rodakach jest nadal żywa i co cieszy przekazywana jest również młodemu pokoleniu ( jak się wydaję na złość niektórym „lokatorom państwa polskiego” ).

Poniżej relacja nadesłana nam przez niezrzeszonego uczestnika manifestacji:

13 grudnia roku 2010 ulicami Krakowa przeszedł marsz o charakterze antykomunistycznym. Zorganizowali go Małopolscy Patrioci i Liga Obrony Suwerenności a celem było wyrażenie sprzeciwu zarówno wobec stanu wojennego jak i całokształtu systemu komunistycznego. Dokonano również po raz pierwszy w historii symbolicznego apelu poległych. Marsz był o tyle ważny że z reguły obchody są sprowadzane na margines i mało kto oficjalnie występuje przeciwko komunizmowi.

Uczestnicy zebrali się na placu Matejki o godzinie 17:30. Mimo kiepskich warunków pogodowych przyszło ok. 100 osób. Byli zarówno ludzie starsi doświadczeni wydarzeniem z 1981 roku jak i młodzi znający je jedynie z opisów historycznych. W tłumie obecni byli m.in. Małopolscy Patrioci, Liga Obrony Suwerenności, Obóz Wielkiej Polski i prywatne inicjatywy. Organizatorzy przedstawili krótkie przemówienia i marsz przeszedł drogą królewską pod Krzyż Katyński wznosząc po drodze okrzyki zarówno narodowe jak i te stricte antykomunistyczne. Pod krzyżem złożono wieniec oraz dokonano apelu poległych. Manifestacja została zakończona. Podczas akcji było mało policji i zero problemów ze strony tzw. „lewactwa”.

 jw2305

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *