13.12.2012 – 3-ci „Marsz Pamięci”

380711_564771926871173_1210870170_n
Po raz trzeci z rzędu w rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, zorganizowaliśmy ( wspólnie z małopolskim okręgiem Młodzieży Wszechpolskiej ) – „Marsz Pamięci”.

Na miejscu startu naszego marszu, zetknęliśmy się ze środowiskami krakowskiej Solidarności, która pod Krzyżem Katyńskim kończyła swoje obchody 13 grudnia.

Około 20 minut po godzinie 19-tej rozpoczęły się, wspomnieniem o krakowskich ofiarach stanu wojennego, nasze uroczystości. Po uformowaniu kolumny z okolicznościowym płótnem i naszym banerem na czele ruszyliśmy ulicą Grodzką. Po dojściu na Rynek udaliśmy się pod „studzienkę Badylaka”. Tutaj kilka kilka słów o obecnej sytuacji w kraju skierował do obecnych przedstawiciel naszego stowarzyszenia:

Przewodnim motywem naszej krakowskiej, jak i kilkunastu innych manifestacji w całej Polsce jest hasło: Zdelegalizujemy Komunę.
Tutaj mogło by paść pytanie: jaką komunę? Czyż nie została ona już obalona?
Niestety pomimo upływu ponad 20 lat od wydarzeń do tej pory przedstawianych nam jako wielkie zwycięstwo demokratycznej opozycji nad komunistycznym okupantem nadal musimy zabiegać o prawdę. Prawdę o korzeniach większości ludzi w dzisiejszej Polsce nazywanych „elitą”. Zakonserwowany układ postkomunistycznych kolesi, raz na kilka lat zmieniających się stołkami, któremu byt i dobre imię Polski jest obojętne. Władza, która jawnie jak 31 lat temu staję przeciw społeczeństwu. Chwytająca się metod jej nieprzystających by usuwać niewygodne elementy tego społeczeństwa. Tuszująca swoje układy, afery i niekompetencję dzięki papce serwowanej Polakom przez przychylne Jej media.
Tu w miejscu samospalenia Walentego Badylaka, który przez złożenie tej najwyższej ofiary, chciał wykrzyczeć: „Polacy zobaczcie kto Wami rządzi!?!?”
Wypada się zapytać co jeszcze musi się stać aby Polacy na oczy przejrzęli? Kto jeszcze musi wylądować w więzieniu za polityczną niepoprawność? Jakiej następnej grupie społecznej zakaże się swobodnego przemieszczenia po Polsce? Ilu ludzi krytykujących obecny system musi się pożegnać ze swoją szkołą, pracą czy wreszcie życiem? Kiedy manifestacje takie jak ta zostaną całkowicie zakazane, a ludzie chcący zamanifestować swoje zdanie będą rozganiani tak jak za czasów komuny?
Czy komuna naprawdę odeszła? Może cały czas była obecna, a gdy nastały znów trudniejsze dla społeczeństwa czasy zaczyna pokazywać swoje „stare” dobrze znane oblicze i metody?
Wiele pytań nad którymi warto się zastanowić. Nadszedł najwyższy czas aby przestać być obojętnym na to co dzieje się w okół nas. Aby zacząć działać by nie tylko nam ale i naszym potomnym jak by to źle nie zabrzmiało „żyło się lepiej”!

Ponownie uformowana kolumna ruszyła ulicą Sławkowską, a następnie Długą ( pozdrawiamy wiekowego miłośnika „generała” z „18-nastki” ) by wejść w aleje Juliusza Słowackiego. Deptakiem wiodącym środkiem alei dotarliśmy pod siedzibę krakowskiego SLD ( jak również naszej „ukochanej” skrzekliwej euro(p)osłanki ). Tutaj kilka słów do zebranych skierował przedstawiciel MW. Dalszy pochód ( w końcowej fazie po bus-pasie ) dociera na plac Inwalidów. Tutaj już ostatnie akcenty oficjalnych uroczystości. Z ust przedstwiciela MW padają kolejne tego wieczoru słowa, a delegacje MP i MW składają wiązanki.

Po rozwiązaniu marszu Wiślaccy Patrioci robią sobie pamiątkową fotkę przy wykonanym przez jednego z nich płótnie z namalowanym hasłem: „Generale, szybkiego powrotu do zdrowia, bo czeka cię kara za mordy”.

Przez cały czas trwania pochodu skandowane były hasła pokazujące dumę z bycia Polakami, a jednocześnie pogardę dla dzisiejszych rządów/systemu i jak zawsze antykomunistyczne. Marsz zgromadził w granicach 400-450 osób ( Cieszy progres: 2010 – 100 osób, 2011 – 300 ) i zaczyna wyrastać na największą manifestację narodową roku w Krakowie.

Podziękowania dla wszystkich za dostosowanie się do próśb organizatorów, które niestety były niezbędne po ostatniej noweli ustawy o zgromadzeniach. Kary finansowe, a nawet pozbawienia wolności dla uczestnika marszu ( jak również gratis organizatora ) były by „grą niewartą świeczki”.

Podziękowania za liczne stawiennictwo kibicom Wisły, przedstawicielom ONR-u Podhale, Dębickim Patriotom, członkom Klubów Gazety Polskiej, uczestnikom obchodów Solidarnościowych, którzy się do nas przyłączyli i oczywiście wszystkim ludziom, którzy okazali razem z nami swą pamięć.

 

Galeria: http://malopolscypatrioci.org.pl/13-12-2012-3-ci-marsz-pamieci-galeria/