1 marzec 2011 – Debata „Bohaterowie czy bandyci?”

1 marca przedstawiciele Małopolskich Patriotów wzięli udział w zorganizowanej w Domu Śląskim ( byłej siedzibie Gestapo, później SB, dzisiaj oddziałowi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ) debacie z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Debatę poprowadził dziennikarz Radia Kraków Grzegorz Bernasik, a jako zaproszeni eksperci głos zabierali prof. Jacek Chrobaczyński (Uniwersytet Pedagogiczny) i dr hab. Zdzisław Zblewski (Uniwersytet Jagielloński). Na wstępie głos zabrał pracownik Muzeum, który nakreślił w telegraficznym skrócie historię „Żołnierzy Wyklętych” po czym nastał czas na właściwą debate. Na wstępie szybko zostały rozwiane wszelkie wątpliwości co do prowakacyjnego tytułu debaty jednogłośnie stwierdzając, że dyskusja będzie o bohaterach. Podczas dyskusjia przeplatanej pytaniami z sali dr Zblewski kilkukrotnie skierował uwage uczestników na nieoczywiste wątki. Potwierdziło się, że temat ciągle jest obiektem zainteresowania historyków, jednak brak możliwości finansowych jak i ludzkich sprawia, że jeszcze wiele informacji o podziemiu zbrojnym czeka na odkrycie. Z drugiej strony zwrócono uwagę po powolne odkłamywanie historii i coraz większą ilość publikacji, dyskusji, programów, które w tym pomagają. Po zakończeniu części dyskusyjnej kolejny z przedstawicieli muzeum zaprosił wszystkich na przygotywywaną wystawę „1939-1945-1956: Krakowianie wobec terroru” ( otwarcie 2 czerwca ) jak również kolejne dyskusje.

Po zakończeniu całości programu w krótkiej rozmowie zaprosiliśmy dyrektora MHK do włączenia się w akcje „Przypomnijmy o Rotmistrzu” co spotkało się z jego aprobatą. Przekazaliśmy mu też kilkaset ulotek, które będą dostępne dla zwiedzających muzeum

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *