1 marca 2014 – Dzień Żołnierzy Wyklętych

Drugi rok w rzędu postanawiamy oddać hołd naszym „Żołnierzom Niezłomnym” poprzez uczestnictwo w marszu ich pamięci organizowanym przez NOP.

SAM_0077

Na miejscu naszej zbiórki pod Krzyżem Katyńskim melduje się kilkunastu członków i sympatyków naszego stowarzyszenia. Po dotarciu na plac Wolnica ( miejsce startu marszu ) spotykamy jeszcze kilku znajomych i po rozwinięciu naszego baneru zajmujemy naszą 25-osobową grupą miejsce w kolumnie marszu.

SAM_0102

Trasa marszu nie różniła się od zeszłorocznej ( plan Wolnica -> Krzyż Katyński -> Rynek -> plac Matejki ). Podczas całego trwania marszu skandowano hasła zarówno bezpośrednio związane z bohaterami święta, jak również antyrządowe / antysystemowe. Pojawiło się również mocno przez nas promowane Miasto Kraka Wolne Od Lewaka, które bez względów na reprezentowane grupy, powinno być mocno przypominane napływowemu czerwonemu marginesowi w naszym mieście.

SAM_0116

Odpalone po zmierzchu pochodnie w bardzo dużej ilości dodawały niezwykłej oprawy marszowi, które wzbudzał żywe zainteresowanie przechodniów, turystów czy zwykłych krakowian.

SAM_0120

Po dotarciu na plac Matejki, organizatorzy zwrócili się do zebranych w kilku słowach przemówienia.

1975118_1542278935997591_133766221_n

Następnie tuż po podziękowania dla zebranych i rozwiązaniu manifestacji odśpiewano Hymn Polski. Asystowała mu duża ilość rac, stroboskopów i świec dymnych.

SAM_0158

W samym marszu wzięło udział w jego końcowej fazie ( wiele osób przyłączało się spontanicznie do marszu co na pewno stanowi duży plus ) około 400-500 osób. Niestety jest to dużo mniejsza liczba niż rok temu. Tłumaczyć to może kilka faktów:

– Konkurencyjny ( bo inaczej go nazwać nie można ) marsz organizowany przez Studentów dla Rzeczpospolitej. W zeszłym roku terminy obu marszów nie nakładały się, więc tym bardziej dziwi ta swoista rywalizacja w tym roku…

– Brak obecności zorganizowanej grupy Wiślaków na marszu ( w zeszłym roku około 150-osób ), którzy byli albo w Gdańsku, albo niezorganizowanie obecni na obydwu marszach.

– Ogrom mniejszych lokalnych inicjatyw, które na pewno skłoniły część osób do oddania hołdu „Wyklętym” w swojej okolicy.

Marsz należy uznać za duży sukces jego organizatorów. Do zobaczenia za rok!

FILMIK Z MARSZU

GALERIA

Oprócz marszu krakowskiego nasi działacze obecni na marszu w Gdańsku i obchodach w Skawinie.