02.03.2013 – Marsz pamięci Żołnierzy Wyklętych

W sobotę odbył się drugi już marsz Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu NOP Kraków. Jako MP postanowiliśmy dołączyć w kilka osób.

O godzinie 17:00 na placu Wolnica zgromadziło się ok. 200 osób. Dookoła była rozstawiona policja, jednak już nie w tak paranoidalnej liczbie, jak np. na wcześniejszych manifestacjach „13 grudnia”. Ok. 17:10 przyszło ponad 200 osób ze zbiórki pod stadionem Wisły Kraków. Działacze NOP poprosili, aby śpiewać tylko hasła podrzucane przez organizatorów, uważać na przebranych prowokatorów z milicji i niestety z uwagi na nowe prawo, nie używać pirotechniki.

Marsz ruszył ul. Krakowską. Podrzucane hasła były jak zawsze powiązane z tematem i Nacjonalizmem. Przykładowe, to: „Armio Wyklęta – Kraków dziś o Was pamięta!” i „Na zawsze w pamięci – Żołnierze Wyklęci!” czy klasyczne „Bóg, Honor i Ojczyzna!” oraz „Nadchodzą, nadchodzą, Nacjonaliści!”. Pod Krzyżem Katyńskim przedstawiciel NOP wygłosił krótkie przemówienie, w których opisał ŻW jako Polskich Żołnierzy wyklętych przez narzuconą siłą władzę sowiecką. Poruszono również problem finansowania placu rzekomych „bohaterów getta” przez SLD prezydenta Majchrowskiego i równoległy bojkot kwestii pomnika oraz ulicy Żołnierzy Wyklętych.

Po przemówieniu odpalono pochodnie. Dalsza część trasy przebiegała przez ul. Grodzką, Bracką, rynek, ul. Floriańską i plac Matejki. Na ulicy Brackiej pod lokalem GW dało się bardzo głośno słyszeć okrzyki „Precz z komuną!” i „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści!”. Na placu Matejki Konrad Bednarski, członek rodziny partyzanckiej, wygłosił przemówienie, w którym po raz kolejny opisano problematykę Żołnierzy Wyklętych, tym razem jednak mocno akcentując kwestię Polski Katolickiej i problemu izraelitów. Po brawach ogłoszono koniec manifestacji i większość uczestników na raz odpaliła race i trochę petard – efekt był bardzo widowiskowy. Uczestnicy zgasili pochodnie i rozeszli się do domów.

Manifestacja wyszła bardzo charyzmatycznie – pod koniec ok. 700 osób z klimatu. Obeszło się bez żadnych zauważalnych problemów na liniach politycznych, kibicowskich i milicyjnych. Wydarzenie zostało praktycznie zbojkotowane w mediach. Za rok powtórka w większej liczbie.

TSS

02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 001 02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 002 02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 003 02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 004 02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 005 02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 007 02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 009 02.03.13 - Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych 010